Adaptacja

Jeśliby zsumować zagrożenia, o których nam się teraz mówi, to zasadniczo nie widać szansy, żeby ich wszystkich uniknąć.
Przyszłość nie tylko okazuje się zupełnie inna od tej, którą nam obiecywano – w domu, w szkole, w kościele, w pracy – ale okazuje się wręcz śmiertelna w skutkach.

Tak ponura i nieogarniona, że nasze możliwości zareagowania na nią wydają się całkiem nieistotne.

Bardzo trudno w tej sytuacji znaleźć jakikolwiek sens życia. Większość z nas, dopóki może, zadowala się zastępnikami serwowanymi z różnych źródeł – jest ich zbyt wiele, aby je tu wymieniać. Coraz częściej jednak widzimy, że, metaforycznie mówiąc, żyjemy w płonącym domu i pożar, który nas otacza, jest najważniejszym tematem na Ziemi. Jak od tego – znów przerażającego – stwierdzenia dojść do jakiegokolwiek sensu w naszym dalszym życiu?

Pierwsze zadanie, jakie przed nami stoi, to odżałować przyszłość, którą nam obiecano, a która się już nie ziści. Jest to proces bardzo podobny do pożegnania ukochanej zmarłej osoby. Może być nawet bardziej dramatyczny, bo żegnamy się, w pewnym sensie, z nami samymi – wyidealizowanym nami z bliższej czy dalszej przyszłości.

Z biegiem czasu, kiedy coraz więcej ludzi będzie popadało w „depresję klimatyczną” i jej odmiany, pomoc w przejściu tego procesu będzie potrzebna na dużą skalę. Na razie rzecz dotyczy znikomej grupy, której mechanizmy obronne z różnych powodów nie działają.

Nie do przecenienia jest tu rola społeczności wspierających. Ze względu na to, jak jesteśmy wciąż jeszcze rozproszeni, bardzo ważne są tu grupy i społeczności „abstrakcyjne”, czy też „wirtualne”. Ale też wszelkiego rodzaju kółka dyskusyjne, czytelnicze, szydełkowe czy różańcowe. Grupy i fora dyskusyjne online. Dyskusje z kolegami i koleżankami w pracy. Ważne jest każde wsparcie, bo poczucie samotności wobec tak wielkiej straty może łatwo załamać każdego.

Dopiero po drugiej stronie tego procesu, kiedy odzyskamy sens, odwagę i nadzieję, możemy wziąć się za praktyczne działania adaptacyjne.

Więcej znajdziesz na naszym blogu.

Poznań, listopad

Zapraszamy na listopadową serię spotkań Kręgów Empatii dla osób doświadczających lęku klimatycznego (depresji klimatycznej). Szczegóły wydarzenia na portalu Eventbrite.

0 komentarzy

Kręgi empatii: podstawy

Krąg Empatii to spotkanie od 3 do 6 osób, które uczą się słuchać siebie nawzajem, a zarazem mówić w sposób łatwiejszy do zrozumienia.
Jest to interaktywne ćwiczenie empatii i uważności, które nie wymaga nauczyciela, terapeuty, ani skomplikowanych przygotowań.

0 komentarzy

Wyjdź z izolacji

Wyjść z izolacji. Dowiedzieć się, co robią inni. Zacząć działać. To jest droga, na którą Cię zapraszamy.

0 komentarzy

Jem Bendell: Głęboka Adaptacja

Celem Głębokiej Adaptacji jest umożliwić ludziom spojrzenie na
ich życie i pracę w kontekście bliskiego załamania społecznego,
wywołanego zmianą klimatu.

0 komentarzy
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x