Podstawowy Podręcznik Przemiany cz. 2

Poniższy tekst jest pierwszą wersją polskiego tłumaczenia „The Essential Guide To Doing Transition”. Tłumacz pokornie prosi o komentarze z uwagami translatorskimi i redakcyjnymi.

Część pierwszą tłumaczenia znajdziecie TUTAJ.

Etapy życia grupy

W 1965 roku Bruce Tuckman zaproponował definicje czterech stanów rozwoju grupy: Odlot, Zawirowania, Stabilizacja, Skuteczność.

Do tej listy dodajemy piąty stan: Żałoba. Ten podział może Wam pomóc zorientować się, co dzieje się w Waszej grupie na dowolnym etapie rozwoju.

Odlot

Wszystko jest cudowne. Powietrze jest gęste od nowych możliwości. Wszyscy zgadzają się ze sobą. Nasza grupa jest fantastyczna. Patrzymy na inne grupy i nie możemy zrozumieć, z czym one się tak zmagają.

Powód, dla którego jest nam tak wspaniale, to fakt, że jeszcze nie wypracowaliśmy naszej grupowej kultury i zgodnie omijamy wszelkie różnice i punkty sporne.

Na tym etapie ważne jest, abyśmy:

 • Przeznaczyli czas na wzajemne słuchanie się i stworzyli wspólne poczucie celu.
 • Poznali się lepiej. Jak każda osoba zachowuje się w stresie? Co jest dla nich ważne? Jak dobre są w dzieleniu się myślami i uczuciami?
 • Ustaliły struktury, które pomogą w pracy grupy.
 • Stworzyli grupowe porozumienie, szczególnie dookoła sposobów podejmowania decyzji.
 • Wspólnie uznały, że zamiast rzucać się w wir działania, najpierw uważnie zajmiemy się powyższymi tematami, jako równie ważnymi, a nawet ważniejszymi.

Zawirowania

Po jakimś czasie zauważycie, jak rośnie napięcie i pojawiają się spory. Pojawiają się zarzuty wobec osób, które przyjęły role wymagające odpowiedzialności. Sytuacja staje się napięta, niewygodna i denerwująca, szczególnie dla osób, które nie lubią konfliktów.
Ale to jest właśnie najważniejszy etap. Jeśli Wasza grupa przejdzie przez tę fazę, w efekcie stanie się znacznie silniejsza i odporniejsza.

Oto co się dzieje: doszliście do takiego poziomu wzajemnego zaufania, że ludzie mają odwagę nie zgadzać się ze sobą i rzucać innym wyzwania. Często grupy rozpadają się na tym etapie, ale jest on niezbędny. To właśnie teraz grupa dochodzi do tego, jak działać.

Kilka elementów może być pomocą w przejściu przez zawirowania.

 • Słuchanie się nawzajem
 • Neutralna facylitacja
 • Zwrotne parafrazowanie: „To, co słyszę od Ciebie, to…”
 • Cierpliwość.
 • Wspólnota celu.

Jeśli ktoś decyduje się odejść na tym etapie, to jest to w porządku. To się zdarza, gdy potrzeba struktur i procesów jest najbardziej dojmująca.

Stabilizacja

Na tym etapie grupa ma już ustalony sposób pracy, rozdzielone role, uzgodnione struktury i procedury prowadzenia spotkań. Relacje między ludźmi pogłębiły się do poziomu nieporównywalnego z fazą odlotu. Wszyscy uczestnicy zmierzają ku współdzieleniu odpowiedzialności i zobowiązań pracy dla wspólnego celu grupy.

Aby dobrze przejść ten etap, warto:

 • Uhonorować tych, którzy odchodzą z grupy. Jeśli osoby decydują się opuścić grupę, warto znaleźć właściwy sposób, aby uhonorować ich dotychczasowy wkład.
 • Uświadomić sobie, co się dzieje. Że grupa się właśnie integruje i jest w stanie dobrze działać. Kultywować poczucie uczestnictwa w czymś ważnym.

Skuteczność

Czujecie się skuteczni. Rzeczy „dzieją się same”. Świetne uczucie! Grupa jest kompetentna i zmotywowana, a każda osoba ma jasne zadania i role. Komunikacja działa i ludziom dobrze się współpracuje.

Decyzje grupowe są podejmowane skutecznie, a osobista odpowiedzialność za wykonanie zadań jest egzekwowana.

Różnice i spory są postrzegane jako zdrowa część kultury grupowej. Regularnie świętujecie swoje osiągnięcia i zachowujecie czas i przestrzeń na refleksję o tym, dokąd grupa może zmierzać w przyszłości.

Żałoba

Może się zdarzyć, że Wasze projekty się nie powiodły, ludzie odchodzą, a nawet, że cała grupa z jakiegoś powodu kończy istnienie. Ważne jest, aby w sposób właściwy zaznaczyć te wydarzenia.

 • Jeśli ludzie odchodzą, pożegnajcie ich wspólnym posiłkiem, podarunkiem, pamiątkową kartką czy listem.
 • Jeśli to koniec całej grupy, wspólnie uczcijcie to, co Wam się udało zdziałać. Stwórzcie przestrzeń, aby porozmawiać o smutku i żalu, odczuwanych przez ludzi, ale też docenić, co we wspólnej pracy sprawiało Wam radość.
 • Jeśli po grupie pozostają jakieś zasoby, będziecie potrzebować uzgodnień, co i jak z nimi zrobić.

Przemyślenia

Rzadko w życiu grupy opisane tu etapy dzieją się dokładnie w tej kolejności. Częściej dzieją się równolegle.

Powinniście też pamiętać, że gdy do grupy dołączają nowe osoby, znów pojawi się stan odlotu, w którym wkład nowych uczestników zintegruje się z dotychczas wykonaną pracą.

Pełniejszy opis etapów życia grupy znajdziecie tutaj: https://
transitionnetwork.org/ resources/groups-develop- infosheet/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x