Prędzej czy później opublikujemy tu polskie wersje „podręczników przemiany”. Na razie w zwartych podpunktach odpowiadamy na pojawiające się pytania typu „Ale ossochozzi?” 😉
Trzy aspekty
- Myśl
Używamy naszej zbiorowej inteligencji, aby na podstawie najlepszej dostępnej wiedzy znajdować sposoby lepszego życia.
- Uczucie
W naszej pracy kierujemy się współodczuwaniem. Zwracamy uwagę, jak wpływa ona na społeczność, uczucia i myśli osób, oraz na relacje między nimi.
- Czyn
Przekształcamy nasze wizje w rzeczywistość poprzez praktyczne działania i tworzenie nowej, zdrowej ekonomii tam, gdzie żyjemy.
Osiem zasad
Budujemy odporność i zważamy na ograniczoność zasobów.
Mądrze używamy tego, co jest w naszym zasięgu, aby obniżyć emisję węgla do atmosfery i uniezależnić się od paliw kopalnych.
Wspieramy otwartość1 i sprawiedliwość społeczną
Najbardziej poszkodowani i najbiedniejsi ludzie w naszych społecznościach najgorzej ucierpią wskutek drożejących paliw i żywności, niedostatku zasobów i ekstremalnych zjawisk pogodowych. Chcemy zwiększyć szanse wszystkich grup społecznych na godne życie w zdrowiu i zaspokojeniu potrzeb.
Stosujemy zasadę pomocniczości2
Celem modelu Przemiany nie jest centralizacja czy kontrola podejmowania decyzji, lecz samoorganizacja i działanie społeczności na takim poziomie, który ją najbardziej wzmocni i da praktyczne efekty.
Utrzymujemy równowagę
W odpowiedzi na nagłe, globalne wyzwania, jednostki i grupy mogą odczuwać stres, chęć zamknięcia się zamiast dążenia do otwartości, łączenia i kreatywności. Tworzymy przestrzeń dla refleksji, celebrowania i wypoczynku by zrównoważyć czas, gdy jesteśmy zajęci realizacją zadań. Poznajemy różne sposoby działania, które angażują nasze umysły, ręce i serca i pozwalają nam rozwijać współpracę i zaufanie.
Uczestniczymy w żywym eksperymencie, cały czas się ucząc
Przemiana to globalny eksperyment społeczny w codziennym życiu, w czasie rzeczywistym. Przynależność do sieci oznacza, że możemy wprowadzać zmiany szybciej i bardziej efektywnie, korzystając wzajemnie ze swoich doświadczeń i wglądu. Chcemy uczyć się zarówno na błędach, jak i sukcesach — jeśli mamy odważnie szukać nowych sposobów na życie i pracę, nie zawsze się uda za pierwszym razem. Jesteśmy otwarci i aktywnie poszukujemy opinii innych.
Swobodnie dzielimy się ideami i siłą
Przemiana to ruch oddolny, gdzie idee mogą rozprzestrzeniać się szybko, szeroko i efektywnie, gdyż każda społeczność sama dba o ten proces. To wygląda różnie w różnych miejscach i chcemy raczej wzmacniać niż ograniczać tę różnorodność.
Współpracujemy i dążymy do synergii
Ideą jest współpraca w całej społeczności, uwalnianie zbiorowej mądrości, która daje jednostkom większy wpływ na rzeczywistość niż samotne działanie. Nasze narzędzia to kultura współpracy, tworzenie sieci i sojuszy wewnątrz ruchu i poza nim, otwarte procesy decyzyjne i pomaganie ludziom w komunikacji.
Dbamy o konstruktywne i twórcze podejście
Skupiamy się na budowaniu, nie na zwalczaniu. Skłaniamy ludzi, aby wyobrażali sobie przyszłość, w której chcą żyć i angazowali się w jej tworzenie. Opowiadamy nowe historie, cieszymy się i świętujemy sukcesy.
Siedem magicznych składników
- Zdrowa grupa inicjatywna
Świadoma praca nad dynamiką grupy przez cały czas jej istnienia pomaga utrzymać jej zdrowie, dobrostan jej uczestników i sprawność działania. - Równowaga między różnymi obszarami
- Wizja
- Praktyczne projekty
- Radość i świętowanie
- Powiązania…
- z całym ruchem Przemiany
- z szerszą lokalną społecznością
- z zewnętrznymi partnerami i sojusznikami
1 Ang.: inclusivity.
2 https://pl.wikipedia.org/wiki/Subsydiarno%C5%9B%C4%87 (tu w kontekście prawa polskiego i UE)